Blog – Classic (1 column)

🔵 اپلیکیشن «منادی بالقرآن»، جامع ترین نرم افزار قرآنی و معنوی جهان اسلام

🔸 حاوی تمامی محتوای مذهبی مورد نیاز
🔹 قرآن، نهج البلاغه، صحیفه، ادعیه و زیارات، روایات، تفاسیر، احکام، کتب مذهبی
🔸 قسمت چندرسانه ای شامل: صوت قرآن، ترتیل، ترجمه ی گویای فارسی، تلاوت مجلسی، ادعیه،نهج البلاغه، مداحی، نماهنگ، سخنرانی، تواشیح و …
🔹 برگزاری مسابقات، کلاسهای مجازی، طرح های همگانی و ایجاد محفلهای قرآنی و معنوی
🔸 امکان برنامه ریزی برای مطالعه قرآن و مابقی محتوای موجود در منادی

🔸 تقویم حرفه ای با مناسبتهای جامع اسلامی، اذانگو، یادآور و …

🔴 لینک دانلود از کافه بازار:
https://cafebazaar.ir/app/quran.elm.karevan.belquran
🔴 لینک دانلود مستقیم:

https://dl.karevanelm.ir/Download/Monadi/belquran.apk
و یا ارسال عدد 1 به شماره 30008007 و دریافت لینک دانلود

ثبت نام مدرسه تخصصی سطح 3

سلام علیکم و رحمه الله

با حمد و ثناء الهی و عنایات حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلم توفیق حاصل شد برای سال تحصیلی 1402-1401 مدرسه تخصصی سطح 3 پیوسته فقه و اصول با برنامه جدید در حوزه علمیه مشهد راه اندازی کنیم اطلاع رسانی درباره برنامه و شرائط پذیرش این مدرسه در این کانال انجام می شود. لطفا به دوستان مستعدی که می شناسید اطلاع رسانی بفرمائید التماس دعا.
https://eitaa.com/madreseh_3

question_answerبدون دیدگاه

لینک کانال “حفظ و نشر آثار استاد حاج شیخ حمید درایتی (زید عزه)” در پیام رسان گپ

📣 به استحضار مخاطبین گرامی می رساند
کانال “حفظ و نشر آثار استاد حاج شیخ حمید درایتی (زید عزه)” در پیام رسان گپ ایجاد شد.
این کانال با هدف حفظ و نشر آثار این استاد خارج فقه، اصول و تفسیر حوزه علمیه خراسان ایجاد شده است که در حال حاضر به نشر سخنرانیهای معظم له می پردازد.
علاقه مندان به بیانات ایشان می توانند با نصب پیام رسان “گپ”، از طریق لینک
https://gap.im/derayati.hamid
عضو کانال شوند.

question_answerبدون دیدگاه

مصاحبه با مؤلفان کتاب الگوریتم دانش اصول فقه

این نگاه الگوریتمی را در دانش اصول چگونه ارائه کردید؟
به نظر ما، در علم اصول، دستگاه استنباط فقهی طراحی می‌گردد و فقیه با کمک آن به بررسی ادله می‌پردازد و احکام را استخراج می‌نماید. در واقع برای استنباط فقهی، سه عنصر اصلی وجود دارد:
عنصر ورودی این دستگاه، مساله‌ فقهی و ادله است
عنصر خروجی آن، حکم شرعی.
عنصر سوم، عنصر پردازشگر (قواعد کلی) است که میان این دو، ارتباط ایجاد می‌کند و به تناسب ادله ورودی، خروجی مناسب ارائه می‌دهد.
از آن جا که هدف اصلی این دستگاه، حکم شرعی است، در الگوریتم پیشنهادی، مسیر رسیدن به حکم شرعی از دو زاویه عرضی و طولی تبیین شده است.
در ناحیه عرضی مسیر رسیدن به اجزاء جعل (موضوع، متعلق و حکم) بیان می شود.
در ناحیه طولی، مسیر دستیابی به هر یک از مراتب حکم (جعل، فعلیت و تنجز) فرایندسازی شده است؛ یعنی الگوریتم استنباط باید به این سوال پاسخ دهد که آیا حکم، جعل شده است یا خیر؟ و اگر جعل شده است، آیا به مرتبه فعلیت رسیده است یا خیر؟ و اگر به مرتبه فعلیت رسیده است، آیا به مرتبه تنجز هم رسیده است یا خیر؟
نگاه الگوریتمی به اصول فقه مطلوب، باب واسعی را برای تحقیقات و پژوهش های جدید پیش روی دانشوران علم اصول می گشاید؛ چراکه در این زمینه، کارهای به زمین مانده، بسیار است.

مصاحبه با مؤلفان کتاب الگوریتم دانش اصول فقه

نگاه الگوریتمی چه فوائد و آثاری دارد؟
از یک منظر می توان مباحث علم اصول را به سه گونه تقسیم کرد.
مباحثی که به تعریف و ماهیت مبادی و قواعد اصولی می پردازد. (چیستی)
مباحثی که به استدلال برای اثبات قواعد اصولی می پردازد. (چرایی)
مباحثی که به روش بکارگیری این قواعد در فرایند استنباط نظر دارد. (چگونگی)
در کتاب های اصولی، به دو گونه اول، بسیار پرداخته شده است؛ اما گونه سوم گرچه بخشی از آن، از لابه‌لای کلمات اصولیان قابل برداشت است ولی به صورت شفاف و مستقیم بیان نشده است.
عدم شفافیت روش بکارگیری قواعد اصولی باعث شده است که گسستی میان اصول و استنباط فقهی احساس شود.
طراحی الگوریتم استنباط فقهی، می تواند باعث شفافیت مسیر استنباط گردد. علاوه بر این که یافتن این خلأها ممکن است به نظرات جدید در علم اصول منجر شود.
از طرفی الگوریتم بیان گام‌به‌گام مباحث است که موجب روشن شدن جایگاه هر بحث در ساختار کلان اصول می شود و ارتباط مباحث اصولی هم معلوم می‌شود؛ لذا این نوع تبیینِ مباحث اصولی می‌تواند شناخت بهتری از مباحث اصولی را ایجاد نماید.
از منظر دیگر، طلبه ها احساس می کنند که پس از سال‌ها صرف عمر، در فراگیری کتاب‌های متعدد اصولی و با صَرف این مقدار از وقت و فراگیری اصطلاحات اصولی، قوه استنباط را کسب نکرده‌اند و هنوز نیاز به تکمیل و جمع‌بندی مباحث اصولی وجود دارند و به نظر می رسد که نگاه الگوریتمی به دانش اصول می تواند، مباحث را به صورت منسجم و ناظر به جایگاه واقعی آن‌ها تبیین کند و این خلأ را در استنباط فقهی جبران کند.

چرا عنوان الگوریتم دانش اصول فقه

تبیین نگاه فرایندی به دانش اصول در کتاب الگوریتم دانش اصول‌فقه

چرا عنوان الگوریتم دانش اصول فقه برای کتاب انتخاب شده است؟
عنوان کتاب از دو کلمه تشکیل شده است. دانش اصول فقه و الگوریتم.
دانش اصول فقه، دانشی است که به قواعد و ضوابط استنباط فقهی می‌پردازد.
الگوریتم فرایند گام به گام هر عملیاتی از ابتدا تا انتها است؛ البته این اصطلاح گرچه در علوم کامپیوتری و ریاضی به کار برده می‌شود ولی الگوریتم ترجمه لاتینی الخوارزمیة است که روش دانشمند ايراني؛ در عمليات جمع و تفريق، ضرب و تقسيم بود که مورد توجه دانشمندان رياضي اروپا قرار گرفت و چون خوارزمي در محاسبات چهار عمل اصلي و حل انواع مسايل رياضي روش مرحله به مرحله و دقيقي ارائه داده بود و در نهايت به جواب منجر مي‌شد به همين خاطر، هر روشي را که حل مسايل را به صورت مرحله به مرحله و دقيق و با جزئيات کافي بيان کند و در پايان به جواب برسد روش الگوريتمي ناميدند
از این رو، به نظر می‌رسد عملیات استنباط فقهی نیز دارای الگوریتم است؛ یعنی می‌توان استنباط فقهی را بر اساس فرایندی مشخص از نقطه آغاز تا پایان تحلیل کرد.
به زعم ما، در این کتاب، دانش اصول فقه، در سطح کتاب اصول فقه مرحوم مظفر فرایندسازی شده است؛ تدوین الگوریتم دانش اصول فقه در سطح متوسطه و پیشرفته نیز در برنامه‌های آتی می‌باشد.

فهرست