💢نگاهی به پروژه‌های مهم مؤسسه دانشوران در حوزه روش شناسی

✔️حضرت استاد حاج شیخ حمید درایتی «حفظه الله»، رئیس مؤسسه پژوهشی دانشوران:

🔹اولین عرصه‌ای که موسسه در آن ورود کرده است، پروژه‌های مربوط به حوزه روش شناسی مانند کتاب الگوریتم اجتهاد است. اولین پژوهش بر اساس کتاب اصول فقه مرحوم مظفر تدوین و منتشر شده است. همچنین کتاب الگوریتم اجتهاد شهید صدر بر اساس حلقه دو و سه نیز نهایی گردید و مراحل انتشار را سپری می‌کند. در آینده استخراج الگوریتم اجتهاد آیت‌الله خویی و محقق خراسانی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

🔸محور دیگر پروژه اصول فقه کاربردی است که دو جلد آن تدوین و آماده انتشار است. در این پروژه به چگونگی جریان قواعد اصولی پرداخته می‌شود؛ بر خلاف اصول فقه نظری که به چیستی و چرایی قواعد نظر دارد. از دیگر دغدغه‌ها و فعالیت‌های در دست انجام، تدوین درسنامه فقه و اصول برای درس خارج و سطح چهار موسسه است.

🔹با توجه به پیگیری راه اندازی سطح چهار در مؤسسه، نظر بر این است که مدل تازه‌ای از درس خارج ارائه شود که برای اجرایی سازی آن حدود یک سال و نیم است روی درسنامه ویژه‌ای کار می شود. در این درسنامه به مبانی و پیش فرض‌های مباحث اصولی و فقهی توجه می‌شود. در حال حاضر دو جلد از این درسنامه آماده انتشار است.

🔸اکنون در سطح برگزاری نشست‌های تخصصی و ایجاد گفتمان پیگیری می‌شود، پروژه مبانی کلامی اجتهاد است که بخشی از آن با مشارکت پژوهشکده اسلام تمدنی و مرکز تخصصی آخوند خرسانی (ره) در قالب نشست‌های تخصصی برگزار شده است و موسسه در حال برنامه‌ریزی جهت ادامه این نشست‌ها است.

اشتراک گذاری

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست